May 19, 2024

Актуелно

Настани

Колумни

Туризам

Тајванчанка во Битола

Денес на 'Широк Сокак' битолчани пријатно беа изненадени од девојката која на поминување низ Битола ги расположи со убавите звуци од нејзината гитара. Непознатата девојка...

Реконструкција на Автокампот Ливадишта

ЕСМ Молика започна со целосна реконструкција на Автокампот Ливадишта во Радожда, Струга. Активностите се во насока на подигнување на квалитетот на услугите и збогатување на...

ОВА СЕ ТОП 20 НАЈДОБРИ ДЕСТИНАЦИИ во Европа за 2024 година

Врз основа на гласовите на повеќе од еден милион патници од 172 земји, организацијата за најдобри европски дестинации (European Best Destinations - EBD) ја објави...

ТУРИСТИЧКАТА АГЕНЦИЈА ‘‘С ТРАВЕЛ‘‘ ОД БИТОЛА ГО ПРОСЛАВИ 6 РОДЕНДЕН

За нивниот роденден, деновиве дознавме од објавата на нивната Фејсбук страница, во која се вели: Славиме 6 години постоење! Тоа значи 6 години исполнети со...

Подршка за пештерата со најголем отвор на Балканот

Проектот во организација Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на својата презентација во Битола во хотел 'Милениум' информираше за финансиска поддршка за пештерата „Пешна“...

ВЕСТИ

Андоновски: Министерството за политички систем ќе се реконструира и биде за односи меѓу заедниците

Министерството за политички систем ќе се реконструира и ќе биде само за односи меѓу заедниците, најавува секретарот за меѓународна соработка во ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски. -Мене...

Таравари: Албанците во Северна Македонија ќе имаат претседател на Собранието и шест министри во новата влада

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари кој беше кандидат за претседател на Република Северна Македонија на коалицијата Вреди на последните избори, во интервју за Косовската радиотелевизија...

Фолк фест „Валандово“ ќе се одржи на 26-ти мај

Триесет и седмото издание на Фолк фест „Валандово“ ќе се одржи на 26 овој месец на Фестивалската сала „Јанко Узунов“, а ќе бидат исполнети 20...

Вербални закани кон Добрила Кацарска, случајот пријавен во полиција

Денеска напладне во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на Скопје непознато лице вербално и се заканувало на претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска по...

Ватикан и Рим, прва официјална посета на Сиљановска Давкова

Македонската претседателка Гордана Сиљановска Давкова првата официјална посета ќе ја оствари во Ватикан и Рим каде ќе ја предводи државно црковната делегација за чествувањето на...

Гостиварка со ангелски глас: Тамара Грујеска победи на фестивал во Србија – освои 2 трофеи

„Ви благодарам за максималната беспрекорна поддршка“ – напиша Тамара Грујеска до фотографијата на која гордо позира до двата трофеи со кои се враќа од Белград....