Белата куќа: Ѓоковиќ и мигрантите се „две различни работи“

Прес секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, рече дека Новак Ѓоковиќ не може да се поистоветува со мигрантите кои илегално влегуваат во САД.

„Како е можно невакцинирани мигранти да влезат во оваа земја, а тенисери од светска класа да не можат?“, праша новинарот на „Фокс њуз“, Питер Дуси.

„Кој тенисер од светска класа?“, праша Жан-Пјер, а кога го доби одговорот дека тоа е Новак Ѓоковиќ, таа одговори:

„Ако ме прашувате за него, досиејата се доверливи според американските закони, па владата не може да одговори на прашања за поединечни случаи и апликации за виза. За да ја заштити приватноста, владата, исто така, не може да ги коментира медицинските информации на поединечни патници, особено на овој тенисер“.

Карин Жан Пјер изјави дека случаите со мигрантите и Новак Ѓоковиќ се „две различни работи“, а потоа дојде и новата изјава на новинарката Дучи.

„Како се тие две различни работи? Некој се качува во авион невакциниран, а вие велите дека тоа не е во ред. Некој влегува во Тексас или Аризона невакциниран и може да остане?

„Не е точно дека работите функционираат така… Не е дека некој може само да влезе“, одговори портпаролката на Белата куќа.

Новинарот повторно ги изнесе фактите дека илјадници мигранти секојдневно влегуваат на територијата на САД.

“Токму тоа се случува. Илјадници луѓе поминуваат дневно. Некои се предаваат, некои се фатени, десетици и илјадници поминуваат неделно. Тоа се случува”, изјави репортерот на Фокс, Дуси.

Потоа следеше одговорот на Карин Жан-Пјер.

„Инсталиравме нова технологија на границите и воспоставивме протоколи со Мексико и Гватемала за да фатиме повеќе трговци со луѓе. Направивме над 3.000 апсења во првите три месеци од кампањата во соработка со регионалните партнери“, рече секретарот за печат на Белата куќа.

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го пропушти УС Опен бидејќи, според американските закони, не смее да влезе во САД како невакциниран странски државјанин.

Фото: Профи


1038