Вашингтон Пост: Опозицијата на митинг бара предвремени избори во Македонија

Реномираниот Вашингтон пост со објава  за синоќешниот протест на опозициската ВМРО ДПМНЕ.

СКОПЈЕ, Северна Македонија – Илјадници приврзаници на најголемата опозициска партија во Северна Македонија се собраа во саботата вечерта во центарот на главниот град Скопје за да извршат притисок врз левичарската влада да распише избори две години пред крајот на нејзиниот мандат.

Целиот текст можете да го прочитате на линкот:

Десничарската партија ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владејачката влада предводена од социјалдемократите за корупција во Северна Македонија, за уништување на економијата и уништување на здравствениот и образовен систем. Таа го организираше саботниот протестен митинг под слоганот „Премногу е! Протестирајте за промена“.

„Владата е причина за сите наши несреќи и национални разочарувања. Ова е глас против неправдата и лошите услови за живот. Промена мора да има“, изјави на собирот лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски.

Годишната инфлација во малата балканска земја од околу 1,8 милиони се зголеми деветти месец по ред во мај за да го достигне највисокото ниво во последните 14 години од 11,9%, што е повеќе од 10,5% во април. Со просечна месечна плата од околу 480 евра, синдикатите вршат притисок врз владата за зголемување од најмалку 10 отсто, тврдејќи дека тековната заработка не може да ги покрие основните потреби. Цените на храната и енергијата се зголемени за 30% до 50% од почетокот на војната во Украина во февруари.

https://www.washingtonpost.com/world/opposition-rally-demands-early-elections-in-north-macedonia/2022/06/18/b0a596f6-ef4d-11ec-9f90-79df1fb28296_story.html

1032