Актуелно

Настани

Колумни

Туризам

Тајванчанка во Битола

Денес на 'Широк Сокак' битолчани пријатно беа изненадени од девојката која на поминување низ Битола ги расположи со убавите звуци од нејзината гитара. Непознатата девојка...

Реконструкција на Автокампот Ливадишта

ЕСМ Молика започна со целосна реконструкција на Автокампот Ливадишта во Радожда, Струга. Активностите се во насока на подигнување на квалитетот на услугите и збогатување на...

ОВА СЕ ТОП 20 НАЈДОБРИ ДЕСТИНАЦИИ во Европа за 2024 година

Врз основа на гласовите на повеќе од еден милион патници од 172 земји, организацијата за најдобри европски дестинации (European Best Destinations - EBD) ја објави...

ТУРИСТИЧКАТА АГЕНЦИЈА ‘‘С ТРАВЕЛ‘‘ ОД БИТОЛА ГО ПРОСЛАВИ 6 РОДЕНДЕН

За нивниот роденден, деновиве дознавме од објавата на нивната Фејсбук страница, во која се вели: Славиме 6 години постоење! Тоа значи 6 години исполнети со...

Подршка за пештерата со најголем отвор на Балканот

Проектот во организација Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на својата презентација во Битола во хотел 'Милениум' информираше за финансиска поддршка за пештерата „Пешна“...

ВЕСТИ

Шпанија убедлива против Хрватска, Јамал испиша историја

Шпанија со победа го почна настапот на Европското фудбалско првенство, откако вечерва во Берлин триумфираше убедливо над Хрватска со 3-0 (3-0) во натпревар од првото...

Недела неработен ден за верниците од муслиманска вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 16 јуни 2024...

Вперил пиштол кон вработените во банка, па ја ограбил: Приведен разбојник во Скопје, одреден му е притвор 

Денеска (15.06.2024) во 13:45 часот полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишија од слобода М.К. (31) од Скопје. Приведен е...

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Поглаварот на Исламската верска зедница Реис ул улема ефенди Шаќир Фетаи упати порака по повод утрешниот празник Курбан Бајрам. Фетаи во пораката вели дека празникот...

Премиерниот натпревар го следеле 22 милиони телевизиски гледачи во Германија

Воведниот натпревар на Европското фудбалско првенство во Германија во кој домаќинот синоќа ја совлада Шкотска со 5-1 во Минхен, собра 22,49 милиони гледачи пред германскиот...

Почина поранешниот фудбалер на Арсенал, Кевин Кембел

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Кевин Кембел, почина на 54-годишна возраст по кратко боледување, објави денеска лондонскиот клуб на својата официјална веб-страница. – Потресени сме од...