December 6, 2023

Актуелно

Настани

Колумни

Туризам

Подршка за пештерата со најголем отвор на Балканот

Проектот во организација Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на својата презентација во Битола во хотел 'Милениум' информираше за финансиска поддршка за пештерата „Пешна“...

СЕ РЕНОВИРА ХОТЕЛОТ МОЛИКА НА ПЕЛИСТЕР

АД ЕСМ почна со реновирање на хотелот Молика на Пелистер, инвестиција со која ќе се обноват дограмата, купатилата, собите, а ќе има и нови водоводни...

Црквата Успение на Пресвета Богородица во с. Скребатно – на празникот ја посетуваат до 5000 луѓе

Успение на Пресвета Богородица е главна манастирска црква на Скребатинскиот манастир во охридското село Скребатно. Се наоѓа на влезот во познатиот Скребатински манастир, сместен високо...

Летниковец во с.Гермијан за подобро уживање на туристите

Општина Новаци во своите информации за активностите на градоначалникот Стевче Стевановски деновиве информира дека е направен е летниковец со јарбол во с.Гермијан како место за...

Разговор со градоначалникот Жарко Ристески за фестивалот SAMOKOV XTREME

На 3 и 4 јуни 2023г во Самоков и Белица (Општина Македонски брод) во организација на Општина Македонски брод и здруженијата: Форум за Авангардна Креативност,...

ВЕСТИ

Општина Новаци го презентираше Локалниот акциски план за управување со отпад за периодот 2024-2025 година

Ова е проект што Општината го реализира со шведската асоцијација на локални васти и региони САЛАР International - „ Одржливо управување со отпадот на локално...

Спасовски: Лишен од слобода и главниот креатор на монструозниот чин што ја потресе државата, кривичната пријава предадена на Обвинителството

Министерството за внатрешни работи доцна синоќа одржа прес конференција на која министерот Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајдено и лишено...

Aнѓушев: нема никаква основа за ограничување на мојот влез во САД, одлуката ќе ја обжалам

Поранешниот македонски вицепремиер Кочо Анѓушев ќе се спротивстави на одлуката на американскиот Стејт Департмент со која тој се вбројува во нивната црна , листа на...

Се одлагаат концерти и настани, јавноста бара државна почит за свирепо убиената Вања

„Поради трагичниот настан со малата Вања, кој ја потреси македонската јавност, денешниот концерт на пијано „Балет за четири раце“ се одлага. Дополнителни информации за алтернативен...

Расчистени шест тешки кражби во Прилеп, приведени две лица, одземеното вратено на сопствениците

Полициски службеници од СВР Битола - ОВР Прилеп - Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп денеска ги лишиле од слобода Е.Б.(35) и О.М.(39), двајцата од...

Кочо Анѓушев на американската црна листа, ќе следуваат уште назначувања

„Соединетите Држави го означуваат Кочо Анѓушев, поранешен вицепремиер на Северна Македонија, како генерално неподобен за влез во Соединетите држави, поради неговата вмешаност во значителна корупција....