Временска прогноза-ќе дува југо

„Ќе дува југо, ќе донесе друго“ е популарна изрека која не само што најавува промени, туку во верувањето на повозрасните најавува снежни врнежи.

Засега, прогнозата на метереолозите од Управата за хидрометереолошки работи е „Променливо облачно, во западните делови со слаб локален дожд, а на високите планини слаб снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Темепратурата на воздухот ќе се движи од 0 до 14 степени Целзиусови.“


1052