Временска прогноза

Денес од пладневните часови особено во западниот, преку северниот и во крајниот источен регион ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со поинтензивен дожд, електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Утре условите за пороен дожд со грмежи краткотрајно ќе се намалат со исклучок на северозападот каде што попладне ќе има појава на пороен дожд проследен со грмежи и засилен ветер. Поинтензивни процеси повторно ќе има од четврток и кон деновите од викендот.

Температурата на воздухот ќе достигне до 26 степени.


1033