ДАЛИ НЕШТО ЗНААТ ШТО НИЕ НЕ ЗНАЕМЕ? Најбогатите луѓе продаваат многу акции

Американските милијардери продаваат акции на големо, што ги зголемува стравувањата од претстојната финансиска катастрофа. Сето ова можеби е случајност, но сепак, не е на место да се споредуваат неодамнешните одливи на пари на најбогатите луѓе во светот.

Џеф Безос, третиот најбогат човек зад Бернард Арно и Илон Маск – продаде 8,5 милијарди долари акции на Амазон само овој месец.

Марк Цукерберг – четвртиот најбогат човек во светот – продаде околу 1,4 милиони акции на Мета во вредност од околу 638 милиони долари.

Џејми Димон, претседател и извршен директор на ЏП Морган продаде околу 150 милиони долари од своите акции во банката, покажа во четвртокот поднесеното барање од SEC, што го означи првиот пат кога шефот на најголемиот американски заемодавател продава акции откако ја презеде функцијата во 2005 година. Џејми и неговото семејство наводно имаат намера да продадат еден милион од нивните 8,6 милиони акции, соопшти банката во поднесеното барање во октомври минатата година. Димон, е еден од најдолговечните извршни директори на Волстрит и досега продаде 821.778 акции од банката, пренесува Ројтерс.

Милијардерот и ко-основач на Аполо Глобал Менаџмент, Леон Блек, продаде акции во вкупна вредност од околу 172,8 милиони долари во приватната фирма (APO.N). Тој, наводно, продал 1,55 милиони акции претходно овој месец.

Овие серии на трансакции се случија во рок од неколку недели една од друга, предизвикувајќи страв во јавноста. Експертите оваа недела теоретизираа дека распродажбата би можела да биде резултат на претстојните избори, а бидејќи индексот S&P 500 – пристојна мерка за поголемата економија – е на врвот и ќе остане така и понатаму.

Ако ги погледнете гравот и погодите што би можело да се случи со нашата политика во следната година, работите се прилично добри во моментов, пазарите се во пораст – изјави за Fortune на крајот на минатиот месец Алан Џонсон, консултант на финансиска фирма. .

Вработените во Џонсон Асошиејтс со седиште во Менхетен сугерираа дека распродажбата би можела да биде резултат на потенцијално нестабилниот пад што ќе се совпадне со претстојните општи избори.

„Со оглед на тоа што нашата политика и сè друго е геополитичко, можеби нема да биде толку добро за година или две“, призна тој, пренесува Dailymail.


1039