Шпанија – Германија 2:1

Фудбалерите на Шпанија се пласираа во полуфиналето на Европското првенство откако во дерби натпреварот ја совлада Германија со 2:1.

Се играше брз и динамичен фудбал, без калкулации.

Имаше можности, многу картони, возбудувања и голови, а натпреварот беше решен во неизвесна завршница.

На крајот, Шпанија имаше повеќе среќа, но и повеќе вештина и по долг период на доминација на Германците и голем број на пропуштени шанси, успеа да го повтори успехот од претходното ЕП и да се пласира меѓу најдобрите четири селекции.

Избраниците на Луис де ла Фуенте славеа со голот на Мерино во 119. минута од натпреварот.

Претходно Олмо ги доведе Шпанците во водство, Германците потоа напаѓаа како ураган.

Имаа шанси, ја погодија стативата, а преку Вирц во 88. минута го постигнаа заслуженото израмнување.

И во продолжението Германците беа подобри, поблиску до голот, Вирц имаше уште една голема шанса, Фулкруг беше неверојатен.

Шпанците имаа проблем со него, но Шпанците имаа човек на одлука во Мерино.

На една минута пред крајот на продолжението, на асистенција на Олмо, Мерино го направи најдобриот скок, и го матираше Нојер – на голема жалост на Германците во Штутгарт.

Судијата Ентони Тејлор покажа дури 16 жолти и еден црвен картон.


1073