Селекторот Андов го објави списокот на фудбалерки за дуелите со Летонија и Словенија

Женската фудбалска репрезентација на Македонија ќе ги одигра последните два квалификациски натпревари за пласман на ЕП 2025 година во Швајцарија.

На 12-ти јули Македонија од 17:30 часот ќе игра против Летонија на тренинг центарот „Петар Милошевски“, додека во последното коло на 16. јули ќе играме на гости против Словенија.

Неизвесна за овие натпревари е Гентијана Рочи која заработи повреда на последниот натпревар во првенството на Финска. Во првито натпревар со Летонија, Македонија славеше победа од 4-3, додека со Словенија бевме поразени со 5-0.

ГОЛМАНИ:

Берна Кабакчи  Карсон, САД

Викторија Панчурова   Тиверија

Кристина Павлоска   Шкендија

ОДБРАНА:

Ана Милчевска   Грузија

Ане Бошевска   Тиверија

Павлинка Николовска   Љуботен

Викторија Недева   Тиверија

Катерина Милевска   Цевитана

Кристина Мојсоска   Ас Јунајтед

Елена Панеска   Каменица Саса

Елена Петревска   Љуботен.

СРЕДЕН РЕД:

Маријана Нацева   Дормунд, Германија

Радица Велкова   Каменица Саса

Хава Мустафа   Шкендија

Александра Марковска   Љуботен

Симона Мајер

Лечне Андрееска

Ихмете Лимани   Веинберг, Германија

Наташа Андонова   Леванте, Шпанија

НАПАД:

Јилза Максути   Ас Јунајтед

Гентијана Рочи   Купс, Финска

Лора Сулејмани   ГСПО 92, Франција

Афродита Салихи   Шкендија

Јована Павловска   Тиверија


1086