December 3, 2022

Најмалку шестмина загинати во руското бомбардирање на околината на Харков


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /home/pelanet/public_html/wp-content/themes/covernews/inc/hooks/blocks/block-post-header.php on line 43

„Во текот на изминатиот ден, окупаторите извршија 54 удари од различни оружја со долг дострел: артилериски напади, минофрлачко и тенковско гранатирање, гранатирање MLRS. Зафатени беа областите Салтивка, Пјатихатка, Олексијевка, Холодна Хора, Дерхачи, Барвинкове, Чуив. “, рече тој во објавата на Телеграм. „Меѓу цивилното население има жртви од вчерашното гранатирање во Харков и Чухуив. Во Харков и областа – четворица мртви, три лица се хоспитализирани. Во областа Чухуив – двајца загинати, петмина повредени.“

Вчера полковникот Олександр Мотузјаник, портпарол на Министерството за одбрана на Украина, рече дека Русија ги фокусира напорите да ги опколи трупите на истокот на земјата и да го заземе градот Харков.

„Регионот Харков е подготвен за секое сценарио, нашите вооружени сили на Украина се на позициите и го бранат регионот. Мораме да задржиме силна позадина“, рече Синиехубов, пренесе Си-Ен-Ен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *