March 21, 2023

Скај Њуз: Русија за дроновите му даде на Иран западно оружје и 140 милиони евра во кеш


Оружјето што Русија го испратила во Иран било дел од пратката со британска и американска воена опрема која „паднала во руски раце“ и била наменета за украинската армија, според таен извор, пренесува Sky News. Изворот наведува дека иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) сега може да ја проучува и копира западната технологија. „Тие веројатно ќе користат обратно инженерство за да го користат тоа оружје во идните војни“, рече изворот.

За возврат, Иран ѝ дал на Русија повеќе од 160 дронови, вклучително и 100 беспилотни летала Шахед-136, рече изворот. Овие дронови го добија прекарот „самоубиствени беспилотни летала“ бидејќи експлодираат при ударот. Изворот вели дека во изминатите неколку дена Техеран и Москва договориле уште една зделка за беспилотни летала, вредна 200 милиони евра.

„Ова значи дека наскоро ќе се случи уште една пратка на беспилотни летала од Иран“, рече тој.

Воените сили на Владимир Путин во последно време сѐ повеќе ја напаѓаат Украина со беспилотни летала. Ова, покрај сега стандардните ракетни напади, им овозможи да таргетираат клучни точки за снабдување со електрична енергија и вода низ цела Украина, дури и во Киев. Во баражите загинаа голем број цивили, предизвикаа чести прекини на електричната енергија и ја вознемирија воздушната одбрана на Украина, која сега користи скапи противвоздушни ракети против многу поевтините беспилотни летала.

Џастин Бронк, виш научен соработник во Кралскиот институт во Лондон, вели дека иранските беспилотни летала станале клучни за напредокот на Русија. „Доколку Иран не ги испорачаше Шахедите, руските напади врз инфраструктурата за електрична енергија и вода во Украина ќе беа значително помалку ефикасни“, рече тој.

Уште поголема потенцијална закана за Украина е тоа што Иран, наводно, се согласил да ѝ испорача на Русија поголеми и пософистицирани балистички ракети. Ако е вистина, украинскиот амбасадор во Британија, Вадим Пристајко, вели дека тоа ќе биде „реална, реална закана“ за Украина.

„Ако добијат голем број балистички ракети, ќе се соочиме со големи проблеми“, рече тој.

Иран вели дека шпекулациите за балистички ракети се „целосно неточни“, иако неодамна конечно признале дека испратиле беспилотни летала во Москва. Министерот за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан во саботата рече дека тоа се случило пред Русија да ја започне својата инвазија на Украина. Но, Украина, САД и Франција го обвинија Иран дека неодамна испратил беспилотни летала во Русија. Не се знае точно колку биле испратени, но САД во јули објавија дека Иран планира да испрати стотици беспилотни летала во Русија.

Таен извор му доставил на Sky News сателитски снимки од руски воени авиони во Техеран како доказ дека трансакцијата со беспилотни летала се случила на 20 август. Изворот смета дека еден од авионите, Иљушин ИЛ-76, превезувал 140 милиони евра и западно оружје.

Една сателитска снимка е направена утрото на 20 август во 01:17 часот, на која се прикажани два авиони на аеродромот Мехрабад во Техеран. Втората е снимена во 3 часот и 30 минути и го прикажува еден од авионите на пистата, додека другиот се врти. На последната слика, направена 3 и пол часа подоцна, авионот повеќе не е на аеродромот. Веројатно е дека барем еден од нив, ако не и двата, полетале со ирански дронови, тврди изворот. Тој исто така додава дека од 20 август најмалку пет руски авиони со ирански беспилотни летала полетале од Иран.

Во однос на опремата, изворот наведува дека Иран испратил: 100 беспилотни летала Shahed-136, 60 помали беспилотни летала Shahed-131 и шест беспилотни летала Мохаџер-6. За разлика од „самоубиствениот“ дрон Шахед, Мохаџер-6 е вооружено летало без екипаж што може да фрла и лансира муниција.

На прашањето зошто Русија испраќа британско и американско оружје во Иран, изворот рече дека тоа најверојатно е со цел да се промени инженерството и да се копира нивната технологија. Тој наведува дека истиот процес го користеле и на американскиот шпионски дрон кој дошол во нивни раце во 2011 година, благодарение на што веројатно ги развиле своите дронови Шахед.

„Сметаме дека Иранците докажаа дека имаат ефикасен систем за обратно инженерство, за што сведочат беспилотните летала што ги направија со обратно инженерство на американскиот дрон што го фатија во 2011 година“, рече изворот. Изгледа дека Иран сака да има корист од војната во Украина со тоа што ќе добие западни технологии од Русите кои ќе им бидат корисни во иднина – како што тоа го правеа во минатото“.

Американски дрон за набљудување RQ-17 Sentinel беше заробен во декември 2011 година. Ирански командант една година подоцна тврдеше дека неговата земја го направила леталото со обратно инженерство и дека прави копија.

Москва минатиот месец негирале дека користеле ирански беспилотни летала во Украина. „Ние користиме руска опрема, руска номенклатура“, рече портпаролот Дмитриј Песков на 18 октомври и ги упати сите дополнителни прашања до Министерството за одбрана.