December 5, 2022

БОБАН ИЛИОСКИ Е ЕВРОПСКИ ШАМПИОН ВО КИК БОКС

Бобан Илиоски е европски шампион. Илиоски во бората за златниот медал го совлада Христо Калајџиев од Бугарија со 3-0 на Европското кик бокс првенство за сениори во Анталија, Турција.

Ова е втор медал за Македонија на ЕП, откако Викторија Варадинова се закити зо бронзен медал.

Резултати Европско првенство:

Лоу кик – 86 кг

Бобан Илиоски – Мартин Лоренц (Чешка) 3-0

Бобан Илиоски – Борна Манојловиќ (Хрватска) 3-0

Финале

Бобан Илиоски – Христо Калајџиев (Бугарија) 3-0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *