Облачно со обилни врнежи од дожд

Претежно облачно со умерен, а во источните делови и долж Повардарието засилен, повремено силен ветер од југоисточен правец (70 км/ч.) Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, пообилни во западните делови (над 20 л/м2). На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

И во Пелагонискиот регион се очекува слично време, со врнежи од дожд, а на планините снег.

Темпертурат на воздухот ќе се движи од 1 до 12 степени Целзиусови.

Извор: УХМР


1029