April 16, 2024

Временска прогноза

Продолжува периодот на стабилно и претежно тивко време со релативно високи дневни температури. По котлините ќе има појава на магла или ниска облачност со променлив интензитет и пониски дневни температури. Особено топло ќе биде на повисоките места за време на викендот и во почетокот на следната седмица. Температурата на воздухот ќе достигне до 10 степен од Целзиуосвоата скала, а рано утринава во Пелагонија биле измерени – 4 степени.


За време на новогодишната ноќ времето ќе биде претежно ведро и тивко, а по котлините ќе има појава на магла или ниска облачност.

Извор: УХМР


1021