October 1, 2023

Расте бројот загинати во Турција и Сирија

Според досегашјите сознанија кои ги соопшти претседателот на Туција, во земјотресот животот го загубија 912 граѓани. Повредени се 5 илјади 385 наши граѓани. Сириското Министерство за здравство соопшти дека бројот на лица кои ги загубиле животите во земјотресот се зголемил на 326. Бројот на повредени е ажуриран на 1042.

Епицентарот на земјотресот што утринава ги погоди Турција и Сирија беше во близина на градот Газиантеп, во југоисточна Турција. Но, луѓето ширум земјата, како и Сирија, Либан, Кипар и Израел, почувствувale како земјата се движи по земјотресот со јачина од 7,8 степени.

Земјотресот се случи околу регионот на нестабилност наречен Источна Анадолија, која се протега југо-запад до северозапад од југоисточната граница на Турција. – вели за BBC турскиот дописник Палаб Гош.
Сеизмолозите го дефинирале подрачјето како трусно, иако немало некоја значајна активност повеќе од 100 години. Сепак, оттука започнале многу но штетни земјотреси во минатото. Поточно, на 13 август 1882 година, кога предизвика земјотрес со јачина од 7,4 степени, значително помалку од 7,8 регистрирани денес. И покрај тоа, тој земјотрес од 19 век резултираше со огромна штета на градовите во областа, со 7.000 смртни случаи регистрирани во градот Алепо.
Штетните последователни потреси продолжија речиси една година.- објавува ББЦ.

Фото насловна : македонско-турско здружение од Битола


1008