May 19, 2024

Регулаторната комисија за енергетика ( РКЕ ) најави дека изврши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,22% во однос на поскапувањата од петокот. Бензините поскапуваат за 1,00 ден/лит, а дизелот за половина денар за литар. Од полноќ ќе важат следните цени:

ЕУРОСУПЕР БС–95 = 82,50 ден/лит,

ЕУРОСУПЕР БС–98 = 84,50 ден/лит,

ЕУРОДИЗЕЛ (Д–Е V) = 78,50 ден/лит.

Познавачите пресметуваат дека ова им е второ зголемување на цените во 4 дена.


1023