Временска прогноза

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса денес времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Наместа врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилен ветер( над 70 км/час), локално ќе бидат во форма на невреме. Утре ќе има слаб локален дожд, а во недела ќе дува засилен северен ветер што ќе услови намалување на температурата.

Фото насловна: Claude Joseph Vernet (1714–1789), A Storm on a Mediterranean Coast (1767), oil on canvas, 113 × 145.7 cm, J. Paul Getty Museum, Los Angeles, CA. Wikimedia Commons


1034