„Макрон, пензионирај се“: Французите на нозе, земјата парализирана од штрајкови

epa10538786 A demonstrator carries a sing 'Macron prepare your helicopter, we arrive, freedom is contagious' during the protest against the government's reform of the pension system in Paris, France, 23 March 2023. Protests continue in France after the prime minister announced on 16 March 2023 the use of Article 49 paragraph 3 (49.3) of the French Constitution to have the text on the controversial pension reform law - raising retirement age from 62 to 64 - be definitively adopted without a vote. EPA-EFE/YOAN VALAT

Демонстрантите лути на францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот план да ја зголеми старосната граница за пензионирање го блокираа пристапот до терминалот на аеродромот во Париз, седеа на железничките шини, се судрија со полицијата и фрлаа проектили врз полициските станици за време на денешните демонстрации низ цела Франција.

„Макрон, пензионирај се“: Французите на нозе, земјата парализирана од штрајкови (ВИДЕО)

Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во западниот град Нант, објави Ројтерс.

Во Рено употребија водени топови, како што може да се види на снимките на БФМ ТВ.

Исто така, на запад, во Лориен, проектилите фрлени од демонстрантите предизвикаа мал пожар во дворот на полициската станица.

На демонстрациите се носат пароли во стилот „Макрон, сакаме да се пензионираш на 49,3 години“ за време на протестот против владината реформа на пензискиот систем денеска во Париз.

Жерар Дарманин, францускиот министер за внатрешни работи, на Твитер напиша дека нападите врз потпрефектурата и полициската станица во Лориен се неприфатливи.

„Моите мисли се со повредените полицајци. Овие дела не може да поминат неказнето“, рече тој, пренесе Би-би-си.


1159