Крунисан кралот Чарлс Трети

Спектакуларно, гламурозно , и со сите непроценливи регалии, столот од пред 1 век и кочијата од 2012 година. Денеска се реализира церемонијата на крунисување на Принцот Чарлс од Велс кој сега е Крал Чарлс Трети. Церемонијата ја води надбискупот од Кентербери во Вестминстерската опатија, присуствуваат и мноштво странски кралски членови и шефови на држави, сосе претседателот на РС Македонија. Целиот настан се емитува низ целиот свет, а се очекува да се приклучат стотици милиони луѓе.
Во живот од Кралскиот Youtube канал

https://www.youtube.com/watch?v=g8HVnAXZI1I


Откако ќе биде крунисана, кралската двојка ќе се врати во Бакингем со Голд Стејт Коуч, кочија толку натоварена со злато што му требаат осум коњи за да се повлече тоа. Тие ќе бидат придружувани од илјадници војници од сите гранки на вооружените сили, што ќе го сочинуваат најголемиот воен приказ во последните три генерации.


Свеченостите ќе траат цел викенд, а потоа и долг викенд, бидејќи понеделник е прогласен за државен празник на национално ниво. Настаните вклучуваат шарени паради, јавни концерти, спектакуларни светлосни шоуа и илјадници улични забави низ ОК и Комонвелтот.
Последните неколку години беа груби за кралското семејство, во најмала рака. Принцот Ендру ги загуби своите воени титули и кралски покровители бидејќи се соочи со обвинувања за сексуален напад што постојано ги негираше. На меѓународно ниво, додека светот се бори со наследството на колонијализмот, се чини дека се повеќе земји се склони да ги прекинат своите врски со круната. За цело време, принцот Хари и неговата сопруга Меган, војвотката од Сасекс, имаа многу јавно излегување од центарот на кралскиот живот и нивното медиумско присуство им триеше сол на овие рани.


Во светлината на овие случувања, крунисувањето може да игра клучна улога во борбата на кралското семејство да остане релевантно. Навистина, бидејќи јавната поддршка за монархијата постојано опаѓа, двете неодамнешни големи церемонии, платинестиот јубилеј и погребот на кралицата, беа придружени со зајакнување на британскиот став кон институцијата.
Крунисувањето на кралот Чарлс III ќе биде една од најграндиозните кралски прослави на овој век. Останува да се види дали тоа може да помогне да се убедат неговите поданици дека тој сè уште има улога во британското општество.


1085