Временска прогноза

Променливо облачно со локални врнежи од дожд. Попладне во западните и југозападните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд и појава на грмежи. Кон крајот на денот во останатите делови облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието на места засилен ветер од северен правец. Температурата на воздухот во Пелагонија ќе се движи од 9 до 17 степени Целзиусови.

Извор: УХМР


1024