April 25, 2024

Во недела големо финале на Вимблдон, Ѓоковиќ-Алкарас

Пред неделното финале на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ одговори и на прашањето на известувачот на Топспорт од Вимблдон, кој го праша дали во моментов може да визуализира што го очекува против Алкарас? Алкарас по завршување на мечот со Медведев изјави дека недела е ден за играње тенис, и дека не се плаши од никого. Исто така, и вимбдонската публиката јасно се стави на негова страна, буквално носејќи го по теренот во последниот поен со извиците „Оле, оле!“.

„Можам без проблеми да визуализирам што ме очекува, и тоа ќе го направам. Ќе се подготвам и ментално и играчки и физички за голема борба. Тоа ќе биде дефинитивно најтежок меч на овој турнир. Најзахтевен меч, бидејќи тој е во извонредна форма. Број еден и број два на светот играат еден против друг . Го имавме тој висок квалитет на тенис и тежок меч во Париз. Знаеме како тоа се заврши. Јас ќе се потрудам уште од почетокот на мечот да бидам на својот максимум и, практично, да дадам сè што имам, и што ми останало во резервоарот. Ако не дадеш сè од себе во финалето на Вимблдон, не знам кога ќе дадеш – изјави Ѓоковиќ.


1095