April 22, 2024

ЃОКОВИЌ ЈА ОСВОИ СЕДМАТА ТИТУЛА НА АТП ВО ФИНАЛЕТО ВО ТОРИНО ЗА НОВ РЕКОРД ВО ТЕНИСОТ

Новак Ѓоковиќ го освои АТП финалето во Торино по денешната победа против фаворитот на домашната публика Јаник Синер и тоа во два сета.

Српскиот тенисер му се одмазди на Италијанецот за поразот во групната фаза па вечерва фуриозно во два сета со по 6-3 стигна до седмата рекордна титула на овој завршен сезонски турнир и го мина Роџер Федерер на првото место.

Се чини Ѓоковиќ играше многу потешко во групата, бидејќи се мачеше да дојде до двете победи против Руне и Хрукач во три сета. Вчера во полуфиналето о 6-3 и 6-2 го прегази Карлос Алкараз, а денеска Синер освои само еден гем повеќе.

Ѓоковиќ уште претходно го имаше обезбедено првото место на АТП-листата за оваа 2023 година.0


1134