April 25, 2024

БАЈДЕН ПРЕДУПРЕДИ НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД ЗАПИРАЊЕТО НА ФИНАНСИСКАТА ПОМОШ ЗА КИЕВ „Ако ние заминеме од Украина, ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО БАЛКАНОТ?“

„Ако ние заминеме од Украина, ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО БАЛКАНОТ?“

Американскиот претседател Џо Бајден за време на вчерашниот говор предупреди дека откажувањето на финансиската помош за Украина може да доведе до криза во балканските земји.

-Ако ние заминеме и Русија го издржи нивниот напад и ја порази Украина, што мислите дека ќе се случи во балканските земји? Што мислите дека ќе се случи од Полска до Унгарија? – праша тој.


Високите соработници на Бајден отворено им кажаа на пратениците на приватна средба пред три дена дека Русија би можела да ја добие војната за неколку недели, во најдобар случај месеци, доколку Конгресот наскоро не одобри дополнителна воена помош за Украина, пишува NBC News.

Советникот за национална безбедност Џејк Саливан и директорката на националното разузнавање Аврил Хејнс тогаш изјавија дека не е случајно што Владимир  Путин го изврши најголемиот воздушен напад од почетокот на инвазијата на Украина, откако Конгресот не одобри повеќе помош минатиот месец.

Белата куќа на 27 декември објави конечно намалување на количината на оружје и воена опрема за Украина. Иако европските нации, вклучително и Обединетото Кралство и Германија, обезбедуваат одредена финансиска поддршка, САД се најголемиот снабдувач на Украина со воена помош. Но, конгресните републиканци задржуваат десетици милијарди долари во идното воено финансирање за Киев. Додека Конгресот не го одобри, нема да има дополнителна поддршка.

Конгресот одобри повеќе од 110 милијарди долари помош за вештачка интелигенција од почетокот на руската инвазија, но не одобри никакви средства откако републиканците ја презедоа контролата врз Претставничкиот дом во јануари 2023 година.


1072