April 17, 2024

Битолчанката Марија Димовска освои бронза на Италијанскиот Светски куп

Марија Димовска го осови бронзениот медал на Италијанскиот Светски куп во Лидо Де Јесоло. Димовска во полуфиналната борба загуби 0-3 од Каролина Воронова од Естонија.

Другите наши натпреварувачи настапуваат утре и во недела.

На Светскиот куп настапуваат 1516 кикбоксери со 2445 натпреварувачки влезови од 289 тима од 43 држави во светот.

Резултати:

-60 кг, К1, млади јуниори

Марија Димовска – Каролина Воронова (Естонија) 0-3 полуфинале
Александар Димовски – +94 кг, лајт контакт и кик лајт, ветерани
Данило Методиевски – -63 кг, кик лјат, јуниори
Давид Милошоски – -79 кг, лајт контакт и кик лајт, јуниори
Дарио Спасовски – -69 кг, лајт контакт и кик лајт, постари кадети.


1172