НАТО официјално ќе го именува Марк Руте за генерален секретар

НАТО официјално ќе го именува холандскиот премиер Марк Руте за свој генерален секретар, дознава Франс прес од дипломатски извори.

Амбасадорите на 32 земји од НАТО ќе го ратификуваат назначувањето за време на состанокот на Северноатлантскиот совет, политичкото раководно тело на Алијансата, соопштија неколку дипломати во Брисел.

Патот е отворен за Руте откако романскиот претседател Клаус Јоханис ја повлече својата кандидатура минатата недела.

Руте (57) се очекува да ја преземе функцијата генерален секретар на НАТО на 1 октомври, заменувајќи го Норвежанецот Јенс Столтенберг, именуван во 2014 година и чиј мандат беше обновен четири пати.

Рутите ќе ja води Атлантската алијанса во свет полн со политичка неизвесност, од двете страни на Атлантикот и во Европа во војна.

Покрај конфликтот во Украина, Руте може да се соочи и со евентуално избраниот претседател на САД Доналд Трамп (Трамп) во ноември, кој беше многу критичен кон НАТО во неговиот прв мандат.


1094