Патријархот Порфириј му го врачи томосот за автокефалност на МПЦ-ОА на архиепископот Стефан

Во Соборниот храм во Белград се одржа света архиерејска литургија на која служеа српскиот патријарх Порфириј и архиепископот македонско-охридски г.г.Стефан. Порфириј на Стефан, како што јавуваат српските медиуми, му врачи томос за автокефалност на МПЦ-ОА.
По литургијата се обрати патријархот Порфириј.

-Денес по милоста Божја имаме можност да го крунисаме она што веќе постои меѓу нас, а тоа е единството. Ова единство беше нарушено во еден период. Македонската црква, Охридската архиепископија има не само услови туку и потреба да се организира како автокефалната црква, а тоа е најдобриот можен начин и метод за живот на нашите православни браќа и сестри во Северна Македонија. Затоа она што веќе го реализиравме преку сослужувањето на литургијата во Скопје, денес го објавуваме и со документ кој се вика томос – рече Порфириј.


1077