March 1, 2024

Род Стјуарт одбил 1 милион долари за настап во Катар

Род Стјуарт откри дека одбил над еден милион долари за да настапи на отворањето на светското првенство во Катар бидејќи смета дека не би било во ред имајќи ги предвид критиките и контроверзиите што го опкружија претстојниот спортски настан поради кршење на човековите права.

Катар во последно време се соочува со контроверзии за системска дискриминација на жените и ЛГБТК+ заедницата, како и за пријавените смртни случаи на 37 работници мигранти, кои помагале во изградбата на стадионите на кои ќе се одржи Светското првенство, пишува „Гардијан“.

Првенството треба да почне на 20 ноември во главниот град Доха, а Катар и организаторите на Светското првенство, ФИФА, се соочуваат со постојани критики поради смртта на работниците мигранти и ставот на земјата кон хомосексуалноста, која е нелегална во оваа држава.

Стјуарт откри дека и тој ја одбил шансата да биде дел од прославата од морални причини.

„Уште пред 15 месеци ми понудија многу пари, над милион долари. Ги одбив бидејќи сметам дека не е во ред да одам таму“, изјави Стјуарт за „Сандеј тајмс“.


1011