ТВ 24 ( https://24.mk/ ) утринава информира дека земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала и со Рихтерова магнитуда од 3,3 степени синоќа во 21:59 часот бил почувствуван во Битола и околината.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот е 125 километри југозападно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Битола-Лерин.

https://24.mk/details/zemjotres-pochuvstvuvan-vo-bitola

Фото насловна : земјотресни подрачја, ПМФ


1059