April 22, 2024

Русија со потерница го бара американскиот сенатор Линдзи Грахам, агенцијата Ројтерс го обвини Зеленски за неповрзана монтажа на изјавите од средбата

Москва го стави американскиот сенатор Линдзи Грахам на листа на барани за судење поради русофобични изјави кои поттикнуваат или манифестираат омраза.

Грахам е прикажан во видео клип од неговиот состанок со украинскиот претседател Володимир Зеленски во петокот во Киев, ги призна пофалбите на неговиот домаќин за воената помош вредна 38 милијарди долари од почетокот на конфликтот во февруари 2022 година, разговор во кој се зборува дека со економската и помошта во оружје на Украина ќе ги доведе до слобода нејзините гражани, но и фактот дека во процесот се убиени руски војници. Според првичната вест објавена во Украина, изјавата „Русите умираат“ е споена со изјавата „ Најдобро потрошени пари досега“ што ги даваат САД во овој воен судир.


Ројтерс подоцна објави дека канцеларијата на Зеленски го монтирала видеото со Греам, земајќи ги неговите зборови за смртта на Русите и „добро потрошените пари“ надвор од контекст, создавајќи впечаток дека тие се кажани во низа.


„Ројтерс“ појаснува дека од првичните извадоци од разговорот, објавени од кабинетот на украинскиот лидер, не било јасно дека тие две тврдења се изнесени во различни делови од разговорот.
За исправање на нештата од кабинетот на Зеленски подоцна го објавиле целото видео, но Московската потерница е активна, а сомнежите за „мешање“ со видео-продукцијата се зајакнуваат.

Фото насловна: од Tweeter архивата на сенаторот


1029